Aile Filmi (Family)Fantastik (Fantasy)Film İncelemeleriMacera (Adventure)

Alice In Wonderland

5 ya da 6 yaşınızda olduğunuzu düşünün. Size anlatılan bir masalı pür dikkat dinliyorsunuz. Kafanızda cereyan eden masal atmosferini kimsenin tahmin etmediğini ve size özel olan bu dünyayla kendinize ait böylesine sahiplendiğiniz bir şey daha var mıdır diye düşünün derim. Sadece size ait bir hayali dünya… Alice’in maceralarında da size anlatılanla gördüklerinizin ne kadar eşleşeceğinizi göreceksiniz. Önceki yazılarımı okuyanlar bilir. Benim için bir filmi izlemeden önce kesinlikle bakılması gerekenler başında o filmin yönetmeni gelir. Bu filme de gitmeden önce baktığım ilk şey oydu. Posterde Tim Burton’u görünce benim için mevzu bitmişti. Zaten böyle yapımların adamı olan Burton, gelişen sinema teknolojileriyle öyle bir yapım çıkarmış ki benim nutkum kesildi desem yeridir. Filmi 3 boyutlu olarak izledim. Avatar’dan daha çok etkilendiğimi söylemeliyim. Şahsen, 3. boyut efektlerinin daha etkili kullanıldığını düşünüyorum.

Yönetmen hakkında o kadar çok bahsedince diğer oyuncuları da unuttum sanmayın. Zira her biri için ayrı ayrı filmine gidilmeye değer oyuncular filmde oynamakta. Bunların başında Johnny Depp (Mad Hatter) ve Helena Bonham Carter (Red Queen) bulunmakta. Özellikle Çılgın Şapkacı rolündeki Johnny Deep’in performasının ne denli takdire şayan olduğunu filmi izlleyinde siz de göreceksiniz.

Masalı okuyanlar-dinleyenler bilir. Yaşadığı çevresinden çok farklı bir iç dünyaya sahip Alice hiçbir zaman çevresinin ritüellerine anlam verememiş aykırı tiptir. 19 yaşında ailesinin baskısıyla katıldığı bir partide sosyal ve ekonomik statüsü üst birinden tam da evlenme teklifi alacak olan Alice sürekli olarak kendi hayal dünyasında gördüğü tavşanı görünce teklif ve seramoniyi bırakır ve tavşanı takip eder. O sırada için düştüğü çukur onu bir ağacın altına değil adeta başka bir boyuta götürür. Oradaki farkılılıklara rağmen hayal gücü sayesinde hiç yabancılık çekmeyen Alice birbirinden ilginç, gerçekten zihninizde masalı yaşamanıza sebep olan bir atmosferle kötü kraliçe Red Queen’e karşı iyilik namına savaşır. Bir de iyi kraliçemiz Anne Hathaway (White Queen) var ki masalsı güzellik derler ya, onun ne olduğunu filmde göreceksiniz zaten. Filmin fragmanını aşağıya ekliyorum. Bence kesinlikle Postere bakıp çocuk filmi falan demeyin mutlaka izleyin.

Alice in Wonderland (2010)
Alice in Wonderland poster Rating: 6.5/10 (312,407 votes)
Director: Tim Burton
Writer: Linda Woolverton (screenplay), Lewis Carroll (books)
Stars: Johnny Depp, Mia Wasikowska, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway
Runtime: 108 min
Rated: PG
Genre: Adventure, Family, Fantasy
Released: 05 Mar 2010
Plot: Nineteen-year-old Alice returns to the magical world from her childhood adventure, where she reunites with her old friends and learns of her true destiny: to end the Red Queen's reign of terror.

Etiketler
Daha Fazla

Murat

Murat, film arşivi meraklısı, sinema aşığı ve geek. Film izlemekten keyif alıyor ve keyif aldığı bir şey hakkında yazmaktan mutlu oluyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close