Dizi

As Told by Ginger

2000 yapımı, çoğu harika çizgi film gibi, ABD menşeli bir Nickelodeon çizgi filmi. Bu çizgi filmi neden delice sevdim? As Told by Ginger, çizgi film piyasasında büyük bir boşluğu doldurdu; çünkü çocuk çizgi filmi değildi ve hayır South Park, Family Guy gibi ağzı bozuk yetişkin çizgi filmi de değildi. Başlı başına bir ergen çizgi filmiydi.

Ben de tesadüfen, tam olması gerektiği gibi 13-14 yaşlarımda başladım bu çizgi filmi izlemeye.

Çizgi filmin ana karakteri Ginger’ın hayatı ve istekleri, ergen bir kız çocuğu ile tamamen aynı. Ginger, annesi ve erkek kardeşi Carl ile yaşayan, mütevazı tutulmuş bir karakter. Utangaç ve ancak 3 kişilik kız arkadaş grubunda açıkça kendini ifade edebilen biri. Erkekler ve sevgililik ise onun hem çok merak ettiği hem de çok çekindiği konular. 3 kişilik kız arkadaş grubu demişken; Ginger’ın, Macie ve Doddie isimlerinde 2 en yakın arkadaşı var. Bilirsiniz, asla bozulmayacak; kimsenin girip çıkamayacağı çılgın bir arkadaş grubu bu.

Çizgi filmin büyük çoğunluğunda gerçekten Ginger bu ikiliden pek de önemsenecek herhangi bir kazık yemiyor. Ancak tabi ki Ginger zaman içinde güvenmemesi gereken kızlara da güveniyor ve çok fena rezillikler yaşıyor. Nerede mi? Lucky Jr. High ismindeki okulunda. Okul karakterleri gerçekten çok iyi yaratılmış. Güzel & zengin kız ve onun su yılanı sinsiliğindeki kankası, okulun yakışıklısı, okulda herkesin iğrendiği tip, çok çalışkan tip… çok fazla karakter tanıyabiliyorsunuz. Ginger ise bu uç noktaların tam ortasında bir karaktere sahip.

Macie Lightfoot
Macie Lightfoot

Çizgi film ilk sezonda genelde okul ve Ginger’ın evi çevresinde geçiyor. İlerleyen bölümlerde diğer okul arkadaşlarının evlerini ve ailelerini tanıyorsunuz. Her biri bambaşka hayatlar ve aslında klişe karakterler de değil. Bunun için Macie’den başlayabilirim.

Macie Lightfoot; diş telleri ve kalın çerçeveli gözlüğü olan, konuşma bozukluğu yaşayan, muhteşem utangaç bir kız; fakat birkaç bölümde Macie’nin evini görüyorsunuz ve aslında Macie’nin aristokrat bir ailenin, lüks içinde yaşayan kızı olduğunu fark ediyorsunuz. Yine de sosyalleşmek konusunda büyük sorunları olan bir kız. Bu çelişki çok ilgi çekici.


Deirdre "Dodie" Hortense Bishop
Deirdre “Dodie” Hortense Bishop

Deirdre “Dodie” Hortense Bishop; bu kız ilginç bi kız. Tamam, Ginger’ın en yakın arkadaşlarından birisi ama bir şekilde Dodie’ye güvenemiyorsunuz.

İlerleyen bölümlerde ise gerçekten de Ginger’a beklenmedik yamuklar yapıyor; fakat daha sonra Bishop ailesinin evini; Dodie’nin ailesini tanıdığınızda Dodie’nin annesinin gerçek bir deli olduğunu anlıyorsunuz ve maalesef Dodie’yi de delirtmiş…

Dodie’nin tuhaflığının, annesinin yaşattığı bunalımlar olduğunu anlıyorsunuz.


Courtney Gripling
Courtney Gripling

Güzen & zengin kız; o Courtney Gripling. Aman Allah’ım kirpiklerine kadar sarışın Gripling ailesinin biricik kızı.

Evlerini görmeniz lazım! Yüksek tavan, kapıda sizi bekleyen uşak ve hizmetçiler… Kafanızda nasıl şekillendi bilmem ama bir de iyi niyetli bir kız, salaklığı ile korelatif midir bilmem ama okul kızlar tuvaletinde dönen entrikalara bu kızın kafası hiç basmıyor.

Courtney deyince Miranda’yı unutmak asla olmaz.


Miranda Killgallen
Miranda Killgallen

Miranda Killgallen; o mor saçlı, siyahi, sinsi bir su yılanı. Courtney’nin en yakın arkadaşı aynı zamanda; fakat ikisinin dostluğunun samimiyetine hiç kimse inanmaz. Çünkü Miranda her an kötülük peşinde olan ve Courtney’i bu uğurda devamlı kullanan bir kara melek…

Ginger’ın büyük rezilliklerinin altında Miranda olur daima. Ginger, salepinize koyduğunuz o turuncu, içi ısıtan ve naif tarçın gibi bir kız ve Miranda tüm bu iyilikten nefret ediyor. Miranda’ya sorarsanız iyi olmak eziklikle aynı şeydir.


Darren Patterson
Darren Patterson

Darren Patterson’dan bahsetmemek asla olmaz. Amerikan filmlerinde arkadaşının odasına, arka bahçeden, camdan giren “kanka”yı bilirsiniz. Bu, odaya camdan girme klişesini sık sık kullanan Amerikan sinemasının ilk örneğini ben bu çizgi filmde Darren’la birlikte görmüştüm. Darren, Ginger’ın en yakın erkek arkadaşı. Büyük diş telleri olan, çirkin bir karakter. Ancak büyüdüklerinde Darren tellerini çıkarıyor, saçlarını uzatıyor ve oldukça serpiliyor. Bu durum Ginger’ın gözünden de kaçmıyor. Darren acaba gerçekten Ginger’ı sadece arkadaşı olarak mı görüyor? Bunun cevabını onlar büyüdüğünde alıyoruz.Carl Foutley
Carl Foutley

İlk sezonda sık sık ev yaşantısını gördüğümüz Ginger’ın evinde bir eksik var. Babası yok. Babasının hikayesi ise çok güzel ve heyecanlı sahnelerle ilerleryen bölümlerde ortaya çıkıyor. Ginger’ın bir de erkek kardeşi var bahsettiğim gibi, Carl Foutley.


As Told by Ginger
As Told by Ginger

Carl’ı pek yalnız görmezsiniz. Yanına daima Hoodsey olur. Hoodsey Bishop. Soyadı tanıdık geldi mi? Evet Ginger’ın en yakın arkadaşlarından olan Dodie’nin kardeşi aynı zamanda. Carl ve Hoodsey çizgi filmde her zaman ayrı bir hikayeye sahip. Bu ikilinin yaptıklarının Ginger’ın hayatı ile pek alakası yok. Onların dünyaları çok başka. Ve en büyük düşmanları Courtney Gripling’in kardeşi olan Blake Gripling. Sizce düşmanlık neden olabilir? Mesela ölmüş birinin kavanozda, suda saklanan bi gözü olabilir mi?

Evet Carl, evlerinin bahçesindeki köpek kulübesini yalnızca Hoodsey ile paylaşıyor ve o kulübede böylesi tuhaf eşyalar tutuyor. Blake ise bu eşyaların peşinde. Carl’ın işleri baştan aşağı tuhaf. Aynı zamanda agresif olabilen de bir çocuk, bunun sebebinin ise babasının hikayesi ile ilgili olduğunu ilerleyen zamanlarda görüyoruz.

Ana karakterler ve hikayesinin genel hattı bu şekilde As Told by Ginger’ın. Çizgi severler için çok güzel ve sıcak bir dizi. İlerledikçe hikayeler birleşiyor. Karakterler büyüdükçe hikaye de ayrıntılanıyor. Birçok değişik karakterlerden birini mutlaka kendinize yakın hissediyorsunuz. Mutlaka bir sonraki bölümde neler olacak merak ediyorsunuz. Bu yazıda anlatmadığım onlarca olaya daha şahit oluyorsunuz. Yetişkin veya ergen herkesin izlemesini önerdiğim bir çizgi dizi.

Etiketler
Daha Fazla

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close