Çizgi Roman

Efsane Alan Moore Alıntıları

Herkese merhabalar. Normalde ne ben böyle “Sizi kendinizden geçirecek 10 raptiye fotoğrafı” tadında paylaşımlar yapacak bir adamım ne de şu anda bunu okuduğunuz platform öyle bir platform. Bunu da “bu tip” içerikleri oluşturanları küçümsediğimden söylemiyorum, sadece kişisel beğeni veya tarz meselesi denilip geçilecek bir mevzu. Ama şu anda hepinizin de farkında olduğu gibi tam da buna benzer bir içerikle baş başasınız, yada en azından ben çenemi tutabilseydim baş başa kalacaktınız.

Peki bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derseniz eğer, şöyle açıklamak isterim. Hemen hemen her filmin yada kitabın içinde not etmezseniz, paylaşmazsanız yada bir arkadaşınıza anlatmazsanız iç organlarınız iflas edecekmiş hissi uyandıran replikler yada paraflar olur ya; benim açımdan bu cümlelerin birçoğunun sahibi Alan Moore.

alan-moore

Kendisi 1953 doğumlu İngiliz bir yazar. Belki ismini duymamışsınızdır diye yazmış olduğu birkaç hikayesini (çizgi romanı) sizinle paylaşmak isterim, çünkü özellikle hikayelerinden 1 (yazıyla bir) tanesi o kadar popüler oldu ki duymamış olmanız imkansıza yakın bir ihtimal. Saga of the Swamp Thing (1983), The League of Extraordinary Gentlemen (1999-Günümüz), Batman: The Killing Joke (1988), Watchmen (1986-87) ve V for Vendetta (1988-89) hikayelerinin yaratıcı aklı Alan Moore. Öncelikle herkese 2009 yapımı Watchmen filmini izlemelerini ve aynı isimli çizgi romanı (Türkçe baskısı da İthaki Yayınları tarafından yapılan) okumalarını öneririm. Hatta eliniz değmişken sitemizde Murat’ın Watchmen filmi hakkında sağa sola avuçla spoiler sürdüğü yazısını da şuradan ulaşarak okuyabilirsiniz. Hala izlemeyip Facebook kapak fotoğrafını “Çünkü fikirlere kurşun işlemez ulan!!111!” şeklinde güncellemeyen varsa diye diyorum, bir de bunun üzerine V for Vendetta‘yı izleyip onun da çizgi romanını Türkçe veya İngilizce olarak okuyabilirsiniz. Böyle sayarken ben bile “Sadece alıntıları derleyip paylaşacaktın sözde, neler söylüyorsun sen Tarık?” dediğime göre direk alıntılara geçiyorum. Hepinize keyifli okumalar, keyifli seyirler şimdiden.

Not: Derlemeyi de inadına 9 maddede bırakıyorum.

1. Swamp Thing

swampthingbanner

Eğer siyah giyersen, o zaman kibar, sinir bozucu yabancılar koluna teselli edici bir şekilde dokunur ve dünyanın dönmeye devam ettiğini söylerler. Haklılardır, devam eder. Sen ne kadar durması için yalvarırsan yalvar. Döner ve ufkun üzerinden nakış gibi bir kumaşın sızmasına izin verir, penceremden katı altın külçeleri yollar. Ben uyanırım ve üç saniyeliğine mutlu olurum. Sonra da hatırlarım. Dünya döner ve insanları yataklarından arabalarına, ofislerine düşürür. Bir çığ dolusu küçük erkek ve kadın, hayattan taklalar atarak geçerler. Tek yapabildikleri, en dipte onları neyin beklediğini düşünmemeye çalışmaktır. Bazen döner ve bizleri birbirimizin kollarına gönderir. Sıkı sıkıya bağlanırız, heyecanla ve kahkahalar içerisinde. Hareket eden bir şaka evi zemininde, birbirine fırlatılmış yabancılar. Hareketle o kadar sarhoş olmuş ki, tüm riskleri unutuyorlar. Ve sonra dünya dönüyor. Ve biri düşüyor…

2. Batman: Killing Joke

iyre2zv1dfz3l7lh4frhznwfncq

Hayattaki en aklı başında adamı deliliğe itmek için gereken yalnızca tek bir kötü gün. İşte dünya benim bulunduğum yerden bu kadar uzakta. Tek bir kötü gün. Bir keresinde sen de kötü bir gün geçirmiştin. Haksız mıyım? Haklı olduğumu biliyorum. Kötü bir gün geçirdin ve her şey değişti. Yoksa neden uçan bir sıçan gibi giyinesin ki? Kötü bir gün geçirdin ve bu seni diğer herkes gibi delirtti. Sadece bunu kabul etmezsin. Hayatın bir anlamı varmış, tüm bu mücadelenin bir amacı varmış gibi davranmak zorundasın! Tanrım bende kusma isteği uyandırıyorsun.

3. Yine Batman: Killing Joke!

y7fezxtvznltm7neye8gdbxs0vs

Bayanlar ve baylar! Hakkında gazetelerde okuduğunuz şey! Şimdi gözlerinizin önünde, bakarken titreyin, doğanın en nadir ve trajik hatası! Huzurlarınızda, sıradan insan! Fiziksel olarak eşsiz, onun yerine deforme olmuş değerleri var. İnsanlığın önemine dair berbatça şişirilmiş düşüncesine bakın! Çarpık sosyal vicdanına ve çürümüş iyimserliğine. Kesinlikle midesi hassas olanlara göre değil, değil mi? En tiksindirici tarafı da düzen ve mantığa dair zayıf ve işe yaramaz düşünceleri, üzerine çok fazla ağırlık koyarsanız kırılıverir. ‘Nasıl yaşayabiliyor?’ dediğinizi duyar gibiyim. Bu zavallı acınası tür günümüzün sert ve mantıksız dünyasında nasıl hayatta kalabiliyor? İnsanoğlunun varlığının delice, tesadüfi ve amaçsız olduğunun kaçınılmaz gerçeği ile yüzleşince her sekiz kişiden biri tırlatıp tamamen zırdeli oluyor. Fakat onları kim suçlayabilir? Bu kadar psikopat bir dünyada başka bir tepki delice olurdu.

4. Watchmen

54130-movies-watchmen-cityscape-rorschach

İnsan yağıyla ağırlaşmış dumanın arasından gökyüzüne baktım. Tanrı orada değildi. Soğuk, boğucu karanlık sonsuzluğa dek devam ediyordu ve biz yalnızdık. Hayatlarımızı yaşıyoruz, çünkü yapacak daha iyi bir şeyimiz yok. Mantığı sonradan buluyoruz. Boşluktan geliyor, kendimiz kadar cehennemlik çocuklar yapıyor ve boşluğa geri dönüyoruz. Başka hiçbir şey yok. Varoluş rastgele. Bizim ona yeterince uzun bir süre baktıktan sonra gördüğümüzden ayrı bir deseni yok. Bizim yüklemeyi seçtiğimizden başka bir anlamı yok. Bu omurgasız dünya muğlak metafiziksel güçler tarafından şekillendirilmiyor. Çocukları öldüren Tanrı değil. Onları kasap gibi doğrayan şey alınyazısı değil. Kader değil onları köpeklere besleyen. Biziz. Sadece biz.

5. Yine Watchmen

iy6gs2lypds0hx4wfkzwssaurhd

 

Rorschach’ın Günlüğü, 12 Eylül 1985:

Bu sabah sokakta köpek leşi var. Patlamış karnında lastik izi vardı. Bu şehir benden ürküyor, çünkü onun gerçek yüzünü gördüm. Sokaklar lağımlarla ve lağımlar da kanla dolup taşıyor. En sonunda lağımlar tıkanınca tüm sıçanlar nalları dikecek. Seks ve cinayetle taşmaya yüz tutan lağımlar olan fahişeler ve politikacılar en sonunda gözlerini göğe ve bana dikip “Kurtar bizi” diye haykıracaklar ve ben onlara dönüp “Hayır” diyeceğim.

6. Bir kere daha Watchmen

watchmen1

 

Silk Spectre milyarlarca insanın ölmemesi için Dr. Manhattan’ı ikna etmeye çalışırken

Silk Spectre – Jon, lütfen. Bunu durdurmalısın yoksa herkes ölecek.

Dr. Manhattan – Ve evren bunu fark etmeyecek bile. Bana göre yaşamın varoluşu hayli abartılan bir fenomen. Etrafına bir bak. Mars, mikroorganizmalarla bile gayet güzel idare ediyor. Burada coğrafya sürekli değişiyor, on binlerce yıl zarfında kutuplar etrafında akıyor ve kayıyor. Söyle bana, tüm bunlar bir petrol boru hattıyla nasıl geliştirilebilir? Yada bir alışveriş merkeziyle?

7. V for Vendetta (Bununla başlamazsam çatlardım.)

lxwpthqcywir9c57w26lcbjctjz

Bu maskenin altında bir yüz var, ancak benim değil.
Ne altındaki kaslardan daha ‘ben’dir o yüz…
Ne de altındaki kemiklerden.
Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var!
Ve fikirler kurşun geçirmez.

8. V for Vendetta

fawkes-top

Peki ya o adam? Adının Guy Fawkes olduğunu ve 1605 yılında Parlamento Binası’nı havaya uçurmaya çalıştığını biliyorum. Ama aslında kimdi o? Nasıl biriydi? Bize adamın kendisini değil, savunduğu fikri unutmamamız söylendi. Çünkü bir insan başarısız olabilir. Yakalanabilir, öldürülebilir ve unutulabilir. Ama bir fikir 400 yıl sonra bile, dünyayı değiştirebilir. Fikirlerin gücüne doğrudan şahit oldum. İnsanların bir fikir uğruna birbirlerini öldürdüklerini, hayatlarını feda ettiklerini gördüm. Ama bir fikri öpemezsiniz. Ona dokunup sarılamazsınız. Fikirler kanamaz. Onlar acıyı hissedemez. Ve onlar sevemez. Ve özlediğim bir fikir değil, bir adam. 5 Kasım’ı unutmamamı sağlayan adam.

9. V for Vendetta

x6rhvhglq3xv2zyg94ihdqxakjg

Böylesine güzel bir gecede sıradan lakabımı söylemek yerine, bu Dramatis Persona’nın kişiliğinden bahsetmeme izin ver. Voila! Görünüşte kaderin cilvesiyle, hem kurbanı hem de suçluyu oynamak zorunda kalan vasıflı bir vodvil oyuncusuyum. Gördüğün bu çehre sadece görünüşümün gizlenmesi değil artık var olmayan, yok olmuş halkın sesinden geriye kalan son izdir de. Ancak bu geçmişte kalmış, rahatsızlık veren kişi cesurca geri döndü ve kendini bu vurguncu ve vicdansız, aşağılık insanların öncü olduğu ahlaksızlığı, şiddet ve vahşet kullanmaya ve irade gücünü ihlal etmeye göz yuman kişileri alt etmeye vakfetti. Yapılacak tek doğru şey, boş yere söylenmeyen, vaat edilmiş intikam ve kan davasıdır. Çünkü bunun değeri ve doğruluğu bir gün dürüst ve erdemli insanların doğruluğunu kanıtlayacaktır.

Velhasıl, bu laf kalabalığı bir laf salatasına dönüşmeye başladı dolayısıyla, kısaca şunu söyleyeyim ki, sizinle tanışmak bir şeref ve bana V diyebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla

Berhat Erman

Minas Tirith yazı işleri ataşesi. Kozmostan aldığı yetkiye dayanan kaos. Hayattaki en belirgin karşılığı menteşedir. Ne kapının bir parçasıdır ne de çerçevenin, yani ne büyük resme dahildir ne de bir detaydır. İkisine de eşit mesafede duran ikisinin de orada bulunabilme sebebidir. Hayat görüşü olarak “Bir bütündür, bütün ise bir.” cümlesinden yola çıkanların buluşma noktasıdır. Yani demem o ki, kütüphanenin alt rafındaki kitaptır. Sadece bir maskedir özünde. Her şeyden kaçmanın değil, bu maskenin arkasındaki hiçbir şeyin önemli olmadığını göstermenin en kestirme yoludur. Efendidir, misafirliğe gidip üçüncü çayı içmeyendir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Close